Bazilika Santa Maria del Popolo

Dnes máme sviatok všetkých svätých (1. novembra) a v každom rímskom kostole sa slúžia eucharistická bohoslužby. Poteší. Začali sme v Tridentskej štvrti. Na námestí Piazza del Popolo je okrem povinného egyptského obelisku, na severe mestská brána Porta del Popolo (antická Porta Flaminia umiestnená v Aureliánskych hradbách), na východe začína mestský park Villa Borghese, na juhu dvojičky kostolov Santa Maria dei Miracoli (1681) a Santa Maria in Montesanto (1679) lemujúce začiatok legendárnej ulica Via del Corso.

Nás najviac zaujímala bazilika Santa Maria del Popolo vedľa Porta del Popolo.  Na mieste kostola bola pôvodne hrobka plebejského rodu Domitiiov. V roku 1099 tu pápež Paschal II. dal postaviť kaplnku. Dnešný stav v podstate odráža renesančnú prestavbu Berniniho a Bramanteho z 15. storočia.

Súšasťou kostola bol v 16. storočí aj augustiánsky kláštor, kde pôsobil aj mních Martin Luther, ktorý o niekoľko rokov spustil mohutný náboženský prúd reformácie trvajúci až dodnes.

Bazilika Santa Maria del Popolo - Oltár

Interiér baziliky s hlavným oltárom. Strop ostal bez ozdôb.

Bazilika Santa Maria del Popolo - Pinturicchio

Klaňanie sa dieťaťu so svätým Hieronymom od Pinturucchia v kaplnke kardinála Domenika Della Rovere (tal. Cappella del Presepio) z 15. storočia.

Bazilika Santa Maria del Popolo - Gisleni

Socha kostry od Giovanniho Battistu Gisleniho z roku 1670 symbolizuje kupodivu akt znovuzrodenia a zmŕtvyvstania.