Kalmaru bola posledným cieľom dňa pevnosť Eketorp na ostrove Öland (latinsky Oelandia). Z ostrova dlhého 137 km, no širokého iba 16 km sa vykľulo viac zaujimavého ako sme pôvodne očakávali. Veľmi doporučujem.

Ostrov Öland spája s pevninou most  Ölandbron medzi mestami Kalmar a Färjestaden. V čase otvorenia v roku 1972 bol so svojou dĺžkou 6km najdlhší v Európe. Prvý zážitok.

Pohybovali sme sa v južnej časti ostrova, ktorú tvorí na život drsná vápencová planina Stora Alvaret zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Cestou po západnom pobreží cez mestečko Vickleby sa dostávame do Gettlinge.

Pri západe slnka malo staré vikingské pohrebisko Gettlinge (švédsky Gettlinge gravfält) neskutočnú atmosféru. Náhrobné kamene sú usporiadane v tvare lode podobne ako v Ales stenar, kde sme boli deň predtým.

Človeku sa ani nechcelo odlepiť a ísť ďalej.

V pevnosti Eketorp sa mi zdalo miesto také samotné ošľahané na spanie a tak sme sa presunuli v noci ešte na drsnejšie miesto :-). Vetrami ošľahaný mys Långe Jan v najjužnejšom bode ostrova.

Plánik majáku z roku 1785 a okolia mysu Långe Jan.

Celé okolie mysu je prírodnou rezerváciou Ottenby.

Množstvo vtákov prehlušuje aj príboj mora. Podobné množstvo a rozmanitosť som videl asi len na Skale v Gibraltári.

Ornitológovia nastúpení v rade od rána.

Cestou naspäť sme sa zastavili v Mysinge, časť mestečka Mörbylånga, aj pri niekoľkých veterných mlynoch, ktoré lemuju cesty a dávajú ostrovu charakteristický ráz. Našli sme ich aj v štokholmskom Skanzene.

Interiér veterného mlyna ukazuje ako prebiehala výroba múky v nie tak dávnych časoch.

Na konci výletu na ostrov nás čakal opäť prejazd Ölandským mostom cez Kalmarskú úžinu.