Najkultovejšie z kultových slovanských hradísk na celom celučičkom “mire”.  Môže existovať pre fanúšika slovanských hradov a hradísk lepšie miesto ako hradisko Arkona na kultovom najsevernejšom cípe poloostrova Wittow najväčšieho nemeckého ostrova Rujána (nem.Rügen)?

Až v 10. storočí storočí sa sformoval štátny útvar slovanského kmeňa Ránov na území dnešného severovýchodného Nemecka s centrom na ostrove Rujána. Susední Pomorania mali kultové centrum boha Triglava v Štetíne a polabskí Lutici Svarožiča v Rethre. Ránovia vybudovali kult slovanského boha bohov Svantovíta na hradisku Arkona (nem. Jaromarsburg). Najsilnejší musel byť, keďže padol kristianizácii ako posledný až v 12. storočí.

Ránovia sa okrem rybárčenia venovali podobne ako ich severnejší kolegovia Vikingovia pirátstvu. Plieneniu sa napokon rozhodol učiniť prietrž dánsky kráľ Valdemar I. Po mesačnom obliehaní dobyl kultové centrum Ránov na Arkone 15. júna 1168 na deň sv. Víta. Podrobení Slovania sa časom germanizovali, obetné miesto na hradisku sa vplyvom zvetrávania piesočnatých útesov prepadlo do mora. Na pamiatku víťazstva sa poloostrov s hradiskom Arkona volá Vítov (nem. Wittow) a malá osada pri myse Vít (nem. Vitt).

Vstup do hradiska Arkona

Vstup do hradiska Arkona.

Arkona - náznaková rekoštrukcia

Náznaková rekonštrukcia opevnenia na vale nad vstupom do hradiska.

Arkona - hradisko

Pohľad z valu na vnútrajšok hradiska.

Arkona - zvetrávanie útesov

Postupnej erózii piesočnatých útesov padla za obeť už tretina hradiska. Medzi prvými sa do mora symbolicky zrútila chrám slovanského boha Svantovíta, kde “mierumilovní” Slovania obetovali okrem zvierat aj ľudí.

Hradisko Arkona od Baltického mora

Hradisko Arkona od Baltického mora. Úžasné miesto s veľkou atmosférou zasiahne každého!

Valy hradiska Arkona

Mohutný násyp chránil hradisko Arkona pred útokom z vnútrozemia. Vľavo veža Peilturm.

Svantovít

Svantovít!

Kap Arkona

Starý a nový maják na myse Arkona (nem. Kap Arkona).

Rybárska osada Witt

Oddych v rybárskej osade Vitt na pobreží Baltického mora.

Kaplnka nad osadou Witt

Pokojná atmosféra na ostrove Rujána pri kaplnke nad osadou Vitt.

Poloostrov Wittow na ostrove Rujána

Žiadny Photoshop nenapodobní svetlo pri západe slnka. Kultúrna krajina poloostrova Vítov (nem. Wittow) na ostrove Rujána.

Arkona - Mapa

Prehľadná mapa mysu Arkona s obcami Puttgarten a Vitt.

Trajekt Saasnitz - Trelleborg

Na záver druhého dňa nasledoval nočný prejazd trajektom cez Baltické more do Švédska na trase Saasnitz – Trelleborg.