Deti trošku odrástli a tak sme sa s Yfčou vybrali prvý raz na výlet bez ich všenaplňujúcej prítomnosti. Internet je všade a tak sme s nimi v kontakte každý deň.

Všetko je raz prvý raz aj prvý Yfčin let lietadlom. Ja ako ostrieľaný letec, plachtím už po druhý raz, som nastúpil rutinne takmer do kokpitu. Ryanairu ďakujeme okrem lacných leteniek aj za minimum otravnej batožiny, ktorá by nás brzdila pri poznávaní nových krajov.

Bratislavské letisko nás privítalo aprílovými snehovými prehánkami. Tešíme sa na týždeň strávený v slnečnej Andalúzii. Párhodinový let prebehol bez klasických arabských folklórnych prvkov a tak bezproblémovo rolujeme na letištnú plochu v Maláge, vzhľadom na veľkosť letiska a prístavu hlavnú bránu pre návštevníkov južného Španielska.

Presúvame sa do podzemných garáží, kde nás už čaká náš dopravný prostriedok, drsňácky Citroen C3 v čiernej metalíze. Pôvodne objednané najkrpatejšie auto v ponuke nemali k dispozícii a tak nám museli dať vyšší level, s čím sme blahosklonne súhlasili.

Na nič nečakáme a po diaľnici naberáme kurz sever priamo do vnútrozemia. Silno prší. Po 50 km odbočujeme na treťotriedne kľukaté cestičky v slušnej kvalite, z ktorých vyliezame až v Gibraltári. Pred nami je krásne mestečko v úbočí Villanueva de la Concepción, ale nás zaujíma náš prvý cieľ – krasová plošina El Torcal de Antequera, ktorá je zároveň aj prírodnou rezerváciou.

Cesta bude asi exponovaná a úzka. Nevieme. K hustému dážďu sa pridala aj hmla. Skúsime počkať v návštevníckom centre na zmenu počasia. Ani sa nenudíme. V jednej časti majú slušnú vychytávku v podobe voňania tunajších rastlín (ľalie, orchideje, divoké ruže a podobný smrad) cez ufónske hadice. Vonku je stále hnusne. Z troch turistických okruhov si vyberáme najkratší a hor sa do hôr.

El Torcal de Antequera


Napriek extrémne nepriaznivému počasiu alebo práve kvôli nemu, mala príroda svoju náladičku. Celkom sme boli nadšení.

El Torcal de Antequera


Akurát pri fotení musela Yfča ponda mňa držať dáždnik.

El Tornillo del Torcal


Najväčšou atrakciou je skalná vežička El Tornillo del Torcal. Asi je jasné prečo. Humáč vyhnal turistov a tak ju máme celú pre seba.

Andalúzia 2013