Veľkú cestu do Škandinávie sme začali motanicou. Samozrejme sme pozabúdali nejake blbovinky. Tiež chladnička sa rozhodla po zvyšok dní neplniť primárnu funkciu. Cestou viacmenej pršalo a preto sme ani nestáli na vytypovaných fotopauzách. Prvý deň bol hlavne o prekonaní čo najväčšej vzdialenosti k nášmu dovolenkovému cieľu. K večeru sa počasie umúdrilo a mohli sme si v kľude pozrieť región Veľkopoľska, kde sa zrodila poľská štátnosť.

Vo veľkomoravských časoch stálo v Hnezdne (poľ. Gniezno, nem. Gnesen, čes. Hnězdno) hradisko Poľanov. V roku 1000 sa tu stretol rímskonemecký cisár Oto III. s poľským kniežaťom Boleslavom I. Chrabrým. Výsledkom bol vznik samostatného arcibiskupstva v Hnezdne, kde bol knieža po čase korunovaný poľským kráľom. Centrum poľského štátu sa neskôr presťahoval do Krakova a Varšavy. Z Hnezdna sa časom stalo provinčné mestečko. Na mieste pôvodného kostola bola postavená v 14. storočí gotická bazilika Nanebovzatia Panny Márie. Najporozuhodnejšou súčasťou sú odliate bronzové dvere z roku 1175.

Pri návrate z Biskupinu som ešte raz zastavil v Hnezdne, keďže bazilika bola pekne nasvietená. V parku pod kostolom pozerali pripití Poliaci na veľkoplošnej obrazovke zápas futbalistov Walesu na EURO 2016 vo Francúzsku.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie


Bazilika Nanebovzatia Panny Márie od jazera Jelonek.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Detail baziliky Nanebovzatia Panny Márie.