Krakov (poľ: Kraków, lat: Cracovia) ako centrum juhovýchodného Poľska a sídlo stredovekých poľských kráľov je jasným pravidelným cieľom milovníkov histórie zo Slovenska. A tentokrát už aj pre multikulti gurmánov. Okrem širokej ponuky remeselného piva sme si pochutili aj v indickej reštaurácii na fajnových štiplavých špecialitkách z jahňacieho a kuracieho mäsa.

Vysoká synagoga (poľ: Synagoga Wysoka) z 15. storočia.

Historizujúca ulička v židovskom ghette Kazimierz.

Z kedysi mohutného mestského opevnenia sa zachoval barbakán na severnej strane pred Floriánskou bránou s časťou hradieb.

Collegium maius je najstaršou časťou Jagellovskej univerzity založenej už v roku 1364. Prezreli sme si aj univerzitné múzeum s odkazmi na Mikuláša Koperníka.

Bočné dvere do kostola sväteho Ondreja (poľ. Kościół świętego Andrzeja). Podľa dobovej kroniky ako jediná stavba v meste prečkala ničivý tatársky vpád v roku 1242. Inak románsky kostol z 11. storočia je bohužiaľ v interiréry “dokaličený” barokovou úpravou.

Hlavná loď baziliky Najsvätejšej trojice (poľ. Kościół pw. Świętej Trójcy) spojenej s dominikánskym kláštorom.

Vitráž Boh Otec od Stanislava Wyspiańského v kostole svätého Františka z Assisi (poľ: Kościół św. Franciszka z Asyżu) s františkánskym kláštorom.

Pouličné krikľavé umenie.

Krakov 2017