Krátky výletík s českými kamarátmi Aničkou, Phobom a Jirkom v najvýchodnejšej časti východného Slovenska. Prešli sme si 80 kilometrov po hraničnom hrebeni  Polonín od poľsko-ukrajinskej hranice po Medzilaborce. Predĺžený víkend sme začali nočným príchodom do Stakčína, kde nás čakal miestna ubytovňa. Ráno sme sa presunuli do najvýchodnejšej slovenskej obce Nová Sedlica, odkiaľ sme začali stúpať do kopcov.

Už pri obci nás čakal prvý z mnohých mlokov. Cestou si Anička skicovala prírodné a iné úkazy, tak pár dávam k dobru.

Temný vŕšok je vstupom do národnej rezervácie Stužica v národnom parku Poloniny, kde posledné zvyšky pôvodného karpatského pralesa  s mocnými bukmi a jedľami ocenilo aj UNESCO zaradením do  zoznamu Svetového dedičstva. Podľa intenzity lesnej ťažby na Slovensku mu veľa šancí nedávam.

Hraničný trojbod medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou je Kremenec (1221 m.n.m.). Najvyšší bod je pár metrov ďalej smerom na západ.

Odbehol som si na poloninu Veľká Ravka (poľsky Wielka Rawka) v poľskom Beskydskom národnom parku. Na panoráme Veľká a Malá Ravka. V pozadí Vetlínska polonina.

Na zvyšok dňa sme sa ponorili do karpatských lesov. Správa národného parku udržiava podobné útulne na hrebeni v sedle pod Čierťažou a v Ruskom sedle.

Pred nami Jarabá skala (poľsky Riaba Skala, 1199 m.n.m.).

Panaromatický tabuľa na vyhliadke smerom na obec Runina. Hlboké lesy, pomaly už raritný pohľad. Cestou sme stretali skupinky v zelených mundúroch s vábičkami na jeleňov. Ozbrojení ale neboli, tak snáď len fanúšikovia prírody.
.

Na záver dňa nám začalo pršať. Rozložili sme stany priamo na vrchole Ďurkovca (1188 m.n.m.). A opäť Aničkina skica, moja najobľúbenejšia. Pár ťahmi zaznamenaná atmosféra.

Poloniny 2016

  1. Veľká Ravka. Snina (Nová Sedlica) – Stužica – Kremenec – Veľká Ravka (1272 m.n.m.) – Kremenec – Kamenná lúka – sedlo pod Čierťažou – Jarabá skala – Ďurkovec (26 km, prevýšenie 1900 m, tracklog).
  2. Balnica. Ďurkovec (1188 m.n.m.) – Pľaša – Kruhliak – Ruské sedlo – Rypy – Strop – Balnica (26 km, prevýšenie 1000 m, tracklog).
  3. Vysoký grúň. Balnica – Rydošova – Vrch nad Lazom – Vysoký grúň (904 m.n.m.) – Hlboký vrch – Košarka – pod Košarkou – Lupokovské sedlo – Palota (Medzilaborce) (26km, prevýšenie 600 m, tracklog).