Slovinské pobrežie bolo dlho mimo môjho cestovného itinerára. Škoda. Krátky pobrežný úsek na severe Jadranského mora je lemovaný peknými prístavmi Ankaran, Koper, Izola, Piran a Portorož.

Prvým južným prístavom a letoviskom v Slovinsku je Portorož (taliansky Portorose). Medzi mestom a chorvátskou Istriou sa v Piranskom zálive nachádzajú Sečovljanské soliny, slúžiace od nepamäti na výrobu soli z morskej vody kryštalizáciou. V popredí vidno malé medzinárodné letisko Portorož.

Typické prístavné mestečko s úzkymi uličkami na poloostrove. To je Piran (taliansky Pirano). Na vyvýšenine za mestom sa týči katedrála sv. Juraja zo 16. storočia s čisto prevedeným renesančným priečelým. Vpravo si domáci mešťania dali vybudovať zmenšenú repliku benátskej kampanily sv. Marka a baptisérium zo 17. storočia.

Z atmosféry v Pirane.

Okná dokorán do neznáma mám rád.

Zachovaný úsek mestských hradieb z 15. storočia. Vpravo kláštorná veža kostola sv. Františka z Assissi.

Cestou sme sa s deťmi zastavili na zmrzlinu v prístavnom mestečku Izola (taliansky Isola). 

Veľkonočná Istria a Slovinsko 2017: HrastovljePredjamský hradIstria (Buzet, Motovun, Rovinj, Dvigrad, Vršar, Grožnjan, Buje), Slovinské pobrežie (Portorož, Piran, Izola), Ľubľanský hradUhorský Starý hradRodinný album.