Čadca – Milošová – Megonky – Velké Šance – Hrčava – Trojmezí – Čierne – Svrčinovec – Čadca (MTB, 40 km, 700 m prevýšenie, tracklog)

Ranný presun do Čadce.

Rybník Milošová nad Čadcou.

Osada Megoňky na úplnej hranici s českým Sliezskom je známa svojím pieskovcovým lomom, kde sa vyskytovali kamenné gule. Teraz už poväčšine krášlia záhradky okolitým domov a priamo v lome ostala jediná s priemerom 2.6 metra a váhou 25 ton- Nachádza sa vzadu vpravo za novovybudovaným prístreškom, ktorý dominuje celému lomu. Čo už…

Na hraniciach medzi Uhorskom, Sliezskom, Moravou a Poľskom bol od 16. storoičia budovaný pevnostný systém na ochranu strategicky dôležitého Jablunkovského priesmyku najpr pred tureckým nebezpečenstvom a neskôr pred ďalšími početnými nepriateľmi Habsburgovcov.

Centrálnym bodom sústavy opevnení “šianc” boli Veľké Šance (obrázok vľravo) na sliezskej strane. Na slovenskej strane sme si obzreli z viacerých pozostatkov Malé Šance (obrázok vpravo) a je to terénna vlna pre ozajstných fajnšmekrov.

Doplnenie vitamínov v najvýchodnejšej obci Českej republiky Hrčava a potom už smer Trojmedzie.

Trojmedzie (česky Trojmezí, poľsky Trosjtyk) je miestom spoločného bodu hraníci Slovenska, Česka a Poľska.

Welcome to Slovakia. Ako inak. Dostať sa na slovenskú stranu nie je len tak zadarmo pre cyklistov. Najväčšia Šance.


Najvyšší most Valy na Slovensku a v strednej Európe s výškou 84 metrov pri obci Čierne je súčasťou budovanej diaľnice zo Slovenska do Poľska.