Status

Pyšný tatko hlási, že jeho potomkovia (starí 4 a 7 zím) v tejto sezóne absolvovali 50 dní lyžovania, vyše 300 zjazdov v dĺžke cez 500 km. Týmto ďakujem aj dedovi za podporu!

Začínam byť trochu nekľudný. Deti chcú miesto večerníčkov radšej pozerať filmy s extrémnými lyžiarskymi zjazdami vo voľnom teréne. Snáď ide o dočasný stav.

Nedá sa mi nepochváliť cudzím perím. Starší 7-ročný syn plynule číta mladšiemu na dobrú noc rozprávky v češtine a zároveň priebežne prekladá text do slovenčiny.

V dnešnej ére samostatného Slovenska už majú niektoré mladšie ročníky problém plne porozumieť českému jazyku. V tomto prípade doporučujem viackrát prečítať 30-dielny komiks o kocúrovi Garfieldovi v češtine, pridať Káčera Donalda a problém je vyriešený.

Dlhé roky sme sa čičíkali, aké je naše školstvo vymakané a smiali sa na hlúpych amerických deťoch. Nedávno robili 15-ročné deti po celom svete rovnaké testy na porovnanie úrovne vedomostí. Slovenské deti skončili pod priemerom najvyspelejších krajín OECD, pričom sa oproti poslednéme testovaniu ešte zhoršili vo všetkých meraných ukazovateľoch.

Slovenský minister školstva Dušan Čaplovič predpokladá, že v budúcnosti bude ešte horšie.

Dali sme nášmu 7-ročnému synovi vyriešiť 6 vzorových úloh z matematickej, prírodovodnej a čitateľskej gramotnosti. Vyriešil všetky úlohy bez problému. Momentálne sa učí doma podľa individuálneho štúdijného plánu.

Konečne som objavil po desiatich mesiacoch Hagovu hranicu strachu. Stačilo tak málo. Stretnúť na lúke 4 osadníkov so svorkou 12 psov (poctivo zrátaných). Na tretí pokus zistil, že ho nenaháňajú len tak pre zábavu po lúke. snáď pochopil, ktorá je jeho pravá svorka aj keď pochybujem. Sranda, že jeden bral do ruky kameň na moje šteňa. Trošku som ho musel usmerniť.

Spomenul som si na jednu prastarú príhodu s Egonom, 50-kilovým čiernym teriérom so zimnou huňou, ktorá ho ešte opticky riadne zväčšila. Brodili sme sa snehom v Tatranskom lese. Zrazu mi odbehol a nechcel byť privolaný späť. Došiel som za ním. Spokojne sedel pred cigánmi po zuby ozbrojenými sekerami. Tí len primrazene stáli a nevedeli, čo ďalej, keďže im zastalo pred vozíkom s drevom také čudo judo.

Pri zbeznej rýchlej kontrole spamu som email “Výpredaj obličiek” zoskenoval ako “Výpredaj obličiek”. Tomu vravím zaujímavá akcia.

Zatiaľčo pri interupciách som vo svojom konzistentnom liberálnom presvedčení katolíka východného rítu pápežskejší ako celé KDH a Obyčajní ľudia dokopy, pri výchove dieťaťa som úplne na opačnej strane barikády.

Stále je to o tom istom, čo najväčšej osobnej slobode a zodpovednosti jedinca. Preto sa hádam do morku kostí za právo na život pre nenarodené dieťa od počatia a preto nechápem, prečo by dieťa nemohol vychovávať sám otec, mama, lesbičky, gayovia, babka s dedkom, heterosexuáli etc.

Už dvaja ľudia vedia vytvoriť zmysluplnú rodinu. A rodina je základ v tomto našom bláznivom svete. Éjmen.

HANZAL, Josef: Josef Pekař: život a dílo. Praha 2002. Monografia o významnom českom historikovi z prelomu 19./20. storočia.

  • Protižidovský postoj autor vysvetľuje veľkou koncetráciou kapitálu v rukách židovských obchodníkov v Uhorsku (70%) aj množstvom ruských boľševikov z radov Židov.
  • Často kritizované Staré Slovensko od svojho žiaka Václava Chaloupeckého obhajuje ako prvú syntézu o území Slovenska.
  • Podľa súkromných denníkov sa Masarykovci považovali za Slovákov viď odpoveď Jána Masaryka na slávnostnú reč pri príležitosti 85. narodenín T.G.M.: “Mám několik vzpmínek dost pohnutého života, kterýcj si vážím; – Vaše orace byla mezi ně zařazena. My Slováci to umíme lépe vyjádřit než Češi: chlap o chlapovi hovoril, a za to jsem Vám vděčen.”

Nejaký chalanisko mi poslal žiadosť o prijatie do pracovného pomeru a napíše také “kraviny” do úvodu: “Medzi moje osobne vlastnosti patri: komunikatívnosť, zodpovednosť, usilovnosť, pozitívny prístup k riešeniu problémov a schopnosť pre tímovú spoluprácu. Do zamestnania by som mohol nastúpiť ihneď a ubezpečujem Vás, že by som bol pre Váš hotel prínosom… Z predchádzajúcich zamestnaní mám bohaté skúsenosti s prácou s ľuďmi. Plynule hovorím po Poľský a Anglicky. Ovládam kancelárske písanie na stroji a prácu s PC.” 

V životopise uviedol, že jeho univerzitné vzdelanie je učiteľ, čo je zvláštne vzhľadom na pracovnú pozíciu recepčný a poslabšiu gramatiku v žiadosti.