V meste Gibraltar sa dlho nezdržujeme a rovno ideme na relatívne dlhú prechádzku po the Rock. Vyberá sa vstupné. Nevadí. Neodrádza nás ani klasický lejak, ktorý prečkávame vo vstupe do jedného z vojenských tunelov. Za 300 rokov britská armáda prevŕtala skalu skrz naskrz. Momentálne je dĺžka tunelov 55 km, čo je dvakrát viac ako dĺžka cestnej siete na celom Gibraltári.

Nemôžeme sa nezastaviť v Apes´ Den obzrieť opice. Odtiaľ už priamo na vrchol skaly po stredovekých hradbách vybudovaných nemeckým cisárom Karlom V. Habsburgom v 16. storočí.

Gibraltar - The Rock


Pohľad zo stredu Skaly (ang. The Rock) na severnú časť s výškou 411 m.n.m. Na vrchole je umiestnená od roku 1779 Rock Gun Battery.

Gibraltar - Mediterranean Steps


Najvyšším bodom Gibraltáru vo výške 426 m.n.m. je vojenská pevnosť O´Hara´s Battery. Aj tu vylihovali opice. Nedávno sprístupneným vojenským chodníkom Stredozemné schody (ang. Mediterranean Steps) si mimo ľudí vychutnávame zostup východnými zrázmi k najjužnejšiemu bodu Europa Point.

Gibraltar - Laurus Michahellis


Čajka Žltonohá (lat. Larus Michahellis) bola pozorovaná už aj na viacerých slovenských lokalitách.

Celý Gibraltár funguje ako hlavný migračný bod pre vtáctvo celej západnej Európy migrijúce každoročne do Afriky. Neskutočný hluk z džavotu, občas aj mierne zatmenie slnka z množstva poletujúcich vtákov. Parádička.

Gibraltar - Upper Rock Nature Reserve


Kvetena na strmých zrázoch v prírodnej rezervácii Upper Rock.

Gibraltar - Map of the Rock


Mapka Gibraltáru.

Andalúzia 2013