Ráno ma budí otec, že potopa. Čo aká potopa? Kde? Ako? Pozerám na mobile 10 neprijatých hovorov a pár smsiek. Volali hostia z chaty Felícia a nezobudili ma. Mám asi tvrdý spánok neviniatka. O tretej ráno ich evakuovali hasiči, resp. im nakázali nasadnúť do áut a presunúť sa do základnej školy v dedine a do hotela Horizont.

Sadám do auta a naberám kurz Stará Lesná. Včera pred spaním sa mi zdalo, že Skalnatý potok pod oknom hučí viac ako zvyčajne, ale kto by čakal, že sa vyleje Studený potok. Prebehujem správy. Stará Lesná povodeň, mostíky na Zamku a Zbojníčku strhnuté. Bielovodská dolina a Javorová dolina uzatvorene pre turistov. Pekne.

Čo sa vlastne stalo. Niekde okolo Javorového štítu muselo večer spadnúť viac vody a to v tatranských podmienkach znamená riadnu silu. Zhoršenie podmienok asi znamenalo zahatanie potoka niekde na Starou Lesnou, čo viedlo k odkloneniu koryta.

Ku chate sa nedalo dostať. Cestou sa valil dravý potok, ale chata vyzerala ako zázrakom kľudným majákom v chaose, ak beriem do úvahy, že všade okolo nej Mordor a ona taká sama na suchom ostrovčeku. Polovica parkoviska pred chatou s autami na suchu a dokonca sa aj svietilo.

Okolo obeda mi už nedalo a prebrodil som sa vypnúť elektrinu. V chate sucho, len v pivnici vystúpilo spodná voda po kolená.

Okrem hotela dopadol zle aj kamarát  chatár Paľo z Prešova. Nové koryto Studeného potoka mu zrušilo pár desiatok metrov prístupovej cesty a čo je horšie aj most skončil niekde dole v doline a nový by musel byť trikrát dlhší. Na chatu sa dostal na hasičskej štvorkolke z Mlynice. Na chatu sa odteraz dostane len pár kilometrovou okľukou cez obec, keď opravia cesty.

A teraz čakám kým opadne voda a začne sa upratovanie a x ďalších povinností.

Hotel Hills**** nad chatou to asi schytal najviac s prístavbou Marmota aka Slovnaft aka Benzinol pre znalcov. Vzadu vidno Felíciu aj s parkoviskom. Nevyzerá, ale pozemky pod nami zaliate aj hotel nad nami.

Suvenír z hotelového parkoviska vo forme tony asfaltu pred vjazdom ku mne.

Keď sa darí, tak sa darí. Hosť z penziónu Pažický odparkoval večer auto do bezpečia ku hotelu Hills. Voda bola v noci napokon po vrch blatníka. Ale típek naštartoval, aj keď sa mu voda dostala do auta.

Tenisový kurt pri hoteli bude potrebovať pár opráv.

Došiel som za hosťami evakuovanými do školy. Tam už ich spovedala redaktorka RTVS. No zbohom, ak takto ma vyzerať verejnoprávnosť. Hosťka z Česka odpovedala úplne v kľude a zdalo sa, že viac to prežíva sama redaktorka, ktorá kládla zvláštne sugestívne otázky aj s odpoveďou, čiže ju asi ani nezaujímala realita, ale urobiť peknú atraktívnu reportáž. Dúfam aj medvede budú.

Som natočil…