Prvý príspevok z týždenného pobytu v Ríme. Sedem dní je úvodné minimum, počas ktorého pútnik môže nasiaknuť atmosférou mesta a pozrieť základné pamätihodnosti. Bývali sme v apartmáne neďaleko Lateránskej baziliky, ktorú sme videli viacmenej každý deň a navštívili viackrát. Ako obyčajne mi príspevky slúžia pre lepšiu orientáciu v mojom archíve fotiek :-D.

Lateran Basilica & Palace

Málokto aj z veriacich tuší, že Bazilika svätého Jána v Lateráne (lat. Archibasilica Sanctissimi Salvatoris et Sanctorum Iohannes Baptista et Evangelista in Laterano, tal. Arcibasilica del Santissimo Salvatore e Santi Giovanni Battista ed Evangelista in Laterano), je ako biskupský kostol rímskeho biskupa najdôležitejší a najstarší kostol pre katolíkov rímskeho rítu.

Vznikla v 4. storočí na pozemkoch plebejskej rodiny Laterani (v rode viacero konzulov), ktoré daroval rímskemu biskupovi cisár Konštantín I. okolo roku 313. V Lateránskom paláci (na obrázku vpravo) sídlil až do roku 1307, keď opustil Rím a presťahoval sa do Avignonu v Provensálsku. Dnes tu sídli správa rímskeho biskupstva.

Lateran Basilica - Facade Detail

Detail klasicistickej výzdoby na čelnej fasáde baziliky z 30. rokov 18. storočia. od florentského majstra Alessandra Galileiho (z rodiny pochádzal aj Galileo Galilei).

Lateran Basilica - Baldacchino

Gotický baldachýn z roku 1369. V pozadí v apside pápežov trón.

Lateran Basilica - Philip the Apostle

Vo výklenkoch bočných lodí sú umiestnené sochy apoštolov v nadrozmerných veľkostiach. Na zábere apoštol Filip od Giuseppe Mazzuoliho (1704-1711).

Lateran Baptistery - Octagonal Dome

Pri bazilike sa nachádza skvelé Lateránske baptistérium (tal. Battistero San Giovanni in Fonte) pôvodne z 4. storočia, ktorého oktagonálna štruktúra z roku 432 sa stala vzorom pre ostatné baptistériá.

Kupola drží na ôsmych stĺpoch s korintskými hlavicami zo 4. storočia. Na vrchole biela holubica ako symbol Ducha svätého.

Lateran Baptistery

Atmosféra v baptistériu pred antickou krstiteľnicou.

Lateran Basilica - Obelisk

Na námestí sa skvie naväčší z egyptských obeliskov. Tzv. Lateránsky obelisk doviezol z Amónovho chrámu v Karnaku cisár Konštantín II. na štadión Circus Maximus v roku 357. V roku 1588 bol prevezený na súčasne miesto.