Basilica Santa Maria in Trastavere - Facade

Okrem pápežských bazilík pre mňa asi najúžasnejší kostol v Ríme (tal. Basilica di Santa Maria in Trastevere). Jeho počiatky siahajú k pápežovi sv. Kalixtovi I (217-222). Patrí medzi najstaršie kresťanské kostoly vôbec a určite je prvým kostolom zasväteným bohorodičke Panne Márii, aj keď o tento primát bojuje s bazilikou Svätej Márie Väčšej.

Charakteristickým oproti ostatným rímskym kostolom je závan východu vytvárajúci neopakovateľnú atmosféru. Opát Deziderius z kláštora na hore Cassino povolal na jej mozaikovú výzdobu majtrov z Konštantinopola. Na vonkajšej fasáde z 12. storočia môžeme v strede vidieť Madonu s dieťaťom obklopenú desiatimi ženami z lampášmi.

Basilica Santa Maria in Trastavere - Apside

Neskutočná apsida z mozaikou 13. storočia. V strede baránok boží obklopený 12 ovcami predstavujúcimi apoštolov. V strede monumentálnej mozaiky Panna Mária s Ježišom Kristom obklopení svätými zľava Inoncenc II., Benedikt a Kaliktus, sprava Petr, Kornelius, Julius a Kalepodius.

Basilica Santa Maria in Trastavere - Ceiling


Výzdoba stropu v kaplnke rodu Altemps viď aj Pallazo Altemps, ktorú založil titulárny biskup baziliky kardinál Marco Sittico Altemps v rokoch 1580-1595.

*V archíve mám z kaplnky odfotený skutočne veľký obraz Tridentského koncilu.